Ana Sayfa Haber Ara Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
WhatsApp
Sosyal Medya

Köşklü Olcay’ın yetenekleri görenleri şaşırtıyor

Köşk’te yaşayan 14 yaşındaki Olcay Yalçın, teknolojiye olan merakıyla imkansızlıklara rağmen bulduğu atık malzemeleri geri dönüştürerek kendi uzaktan kumandalı robotik oyuncaklarını tasarlıyor. 

Köşk'te yaşayan 14 yaşındaki

Köşk’e bağlı Kızılcaköy Mahallesi’nde yaşayan 14 yaşındaki Olcay Yalçın, küçük yaşlardan beri teknoloji ve keşiflere olan ilgisiyle dikkat çekiyor. 8 yaşından beri bozuk eşyaları tamir eden ve geri dönüştüren Olcay, köyde bulduğu atık malzemelerle kendi keşiflerini yapıyor. Küçük bir çocukken oyuncak alamamanın verdiği motivasyonla kendi oyuncaklarını yapmaya başlayan Olcay, şimdi ise kendi binebileceği küçük bir elektrikli araba yapmayı hayal ediyor.

Tarlada çalışıp kazandığı paraları ve harçlıklarını biriktirerek malzemeler alan ve bozuk eşyaların parçalarını kullanan Olcay’ın, kepçeden kamyona, traktörden ot biçme makinesine kadar tasarladığı robotik maketler takdir topluyor. Yeteneği ile görenlerin takdirini toplayan Olcay’ın, anne ve babası ise her zaman çocuklarına destek olduklarını ancak imkansızlıklar nedeniyle çocuklarının yeteneğinin boşa gitmesini istemediklerini belirtti.

“Dünyada hiç olmayan bir şey yapabilirim”

Daha iyi imkanları olsa daha iyi yapabileceğini ifade eden Olcay Yalçın, “8 yaşımdan beri bu işlerle uğraşıyorum. Bozuk bulduğum şeylerin içinden malzemelerini yapıştırarak birleştiriyorum. Araba lastiğinin şambrelini kesip üzerine çöp şişler yapıştırdım ve palet haline getirdim. Bu işler çocukken oyuncağın içini merak etmemle başladı. Elimden geldiği kadar, babamın verdiği harçlıklardan biriktirdiğim paralarla ihtiyacım olan malzemeleri alıyorum. Bazen de bozuk şeylerin içindeki malzemeleri alıp yapıyorum. Köydeki atık şeylerden bunları üretebiliyorum, elimden bu kadar geliyor ama daha fazla imkanım olsa daha iyi keşifler yapabilirim. Küçükken oyuncak alamıyorduk, imkanlarımız yoktu. Kendi oyuncağımı kendim yapıyordum. Hayalimde kendim binebileceğim küçük bir elektrikli araba yapmak var.” dedi.